Ecosistemul de startupuri din Moldova are astăzi un mare avantaj – este în plină dezvoltare! Comunitatea noastră beneficiază din oportunități internaționale și locale diverse, și în același timp, putem spune că are în față o serie largă de probleme la diferite niveluri, ce necesită a fi soluționate și care pot deveni o oportunitate de lansare pentru un startup. Unul dintre startupurile care a pus pe roate o idee care facilitează viața de zi cu zi a cetățenilor, prin digitalizarea serviciilor, acasă, în Moldova, este VV-Billing. În acest articol, dorim să vă facem cunoștință cu ei!

VV- Billing este o platformă online destinată asociațiilor de locatari, care va oferi administratorilor un instrument inovator de facturare a serviciilor comunale. Tânăra companie a fost lansată în 2021 și dezvoltă un instrument inovator de digitalizare a managementului eficient în administrarea servicilor comunale, datoriilor și achitării serviciilor. Platforma facilitează și furnizărea unui schimb de date online cu instituțiile implicate în procesul de prestare a serviciilor și plăților. Scopul final este crearea unui ecosistem al asociațiilor de locatari, care va asigura cooperarea și transparența întregii activități.

Startup Moldova: De unde a apărut ideea acestui startup, de la care necesitate?

VV- Billing: Ideea a apărut în urma depistării unui sistem învechit de procesare lunară a facturilor de către administratorii blocurilor. Până în prezent se folosesc notițe pe suport de hârtie de introducere a datelor de contor și apelarea la o companie outsource de formare a facturilor. Ducem lispa unei baze de date a locatarilor, dar și a unor rapoarte sau date analitice privind monitorizarea situației pe bloc.

Startup Moldova: Cu siguranță au fost impedimente pe parcursul dezvoltării. Care au fost cele mai mari dificultăți pe care le-ați întâlnit?

VV- Billing: Una dintre barierele pe care le-am întâmpinat și urmează încă să lucrăm asupra soluției este integrarea sistemelor de plăți pe platformă și asigurarea unui schimb de date online cu instituțiile implicate în procesul de prestare a serviciilor și receptare a plăților.

Pentru eficiența administrării ne-am propus ca platforma să fie formată din 2 module: Modulul pentru administratori și Modulul pentru locatari. Astfel, vom oferi și asigura transparența cheltuielilor pentru deservirea unui bloc.

Startup Moldova: Impedimentele sunt treptat depășite când vedem un scop clar în față. Pentru ce segment de clienți lucrează VV-Billing?

VV- Billing:  Segmentul nostru sunt în primul rând administratorii asociațiilor de locatari. La fel urmează să atragem și segmentul de locatari cuprins inițial cu vârsta între 25-55 ani, care utilizează activ diferite softuri către plata serviciilor comunale. Am reușit deja să atragem un administrator pentru dezvoltarea pilot, care gestionează câteva asociații.

Startup Moldova: Întregul proces necesită sute de ore de muncă. Cine face parte din echipa de dezvoltare a ideei?

VV- Billing: Membrii echipei noastre sunt:

  • Ina Iavorschi co-founder, CEO: business development, SMM, startup growth coach
  • Vitali Iavorschi co-founder, CVO: backend developer
  • Alexei Gherasim co-founder, CTO: frontend developer, experiență în deservirea blocurilor de asociații privind sistemul de facturare

Vom fi bucuroși să ne contactați pentru orice întrebări despre VV-Billing!

Startup Moldova: Ultima întrebare, dar nu după importanță: Ce planuri de creștere și dezvoltare aveți?

VV-Billing: Dorim crearea unui ecosistem al asociațiilor de locatari, care va asigura cooperarea și transparența întregii activități, atât pentru administrator cât și pentru locatari.

Startup Moldova: Vă mulțumim mult pentru timpul oferit acestui interviu și răspunsurile care vor ajuta comunitatea să cunoască ideile inovative de la noi din țară!

Dragi cititori, vă invităm să cunoașteți mai multe detalii despre VV-Billing pe www.vv-billing.tilda.ws. Rubrica „Cunoaște comunitatea” este o serie de interviuri cu startupurile din Moldova, iar scopul este unul simplu – crearea legăturilor între startupurile locale și comunitatea interesată de inovații.